Gitar Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gitar alırken nelere dikkat edilmelidir?

Gitar ülkemiz ve dünyada en çok tercih edilen müzik aletlerinden biridir. Çokça kişi tarafından tercih edilmesi sebebiyle gitar ve gitar seçimi hakkında birçok yanlış bilgiye rastlamak mümkündür. Bu yazımızda ilk kez gitar sahibi olacak kişiler için, gitar alırken nelere dikkat edilmelidir konusu hakkında bilgiler vereceğiz. Gitar alırken dikkat edilmesi gerekenlere geçmeden önce gitar ve gitar parçaları hakkında bilgi almak için gitar nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Gitar alırken nelere dikkat edilmelidir?

Öncelikle bir gitar alırken, gitar olsun da ne olursa olsun demek yanlış bir inanıştır. Ucuza kaçmak iyi bir gitar sahibi olmanızın önünde büyük bir engeldir. Ne kadar iyi bir gitar seçimi yapılırsa o kadar iyi öğrenilir ve bir o kadar da çalındığında zevk alır duruma gelinir.

Gitar seçimi yapılırken tarza uygun gitar alımı yapmak daha uygun olacaktır. Gitar alımında gitar üzerindeki tellerin yüksekliğine dikkat edilmesi gerekir. Teller ne çok yüksek boyutta ne çok alçak boyutta olmalıdır. Eğer çok yüksek ise basarken parmak uçlarında zorlanmalar olacaktır. Eğer çok alçak olursa çıkan seste bozulmalar duyulacaktır.

Gitar alırken dikkat edilmesi gereken birçok madde vardır. Bunlardan en önemlilerinden biride aldığınız gitar gerçek ağaç olmalıdır. Kaplama, boyama, mdf gibi maddelerden olup olmadığına dikkat edilmesi gerekir. Gitarı aldığınız gibi kullanmamanız daha uygun olacaktır. Yani gitar alındığı zaman kişi tellerini değiştirebilecekse değiştirmelidir. Değiştiremeyecek ise bir müzik marketinden destek almalıdır. Çünkü yeni satın alınan gitarın üzerindeki teller genellikle fabrikasyon tellerdir. Tellerini değiştirmeyerek aldığınız bir gitarı çalmanız durumunda çalan kişiye sıkıntılar çıkarabilir.

Gitar alırken dış görünüş önemli bir etkendir. Eğer dış görünüş sizi etkilemiyorsa almakta pek fayda olmayacaktır. Çünkü dış görünüşten etkilenmek, gitarın hoşunuza gitmesi sizi onu çalmak için can atar duruma getirecektir ve bu sayede çok daha fazla pratik yaparak kısa zamanda gitara hakim olmanızı sağlayacaktır.

Gitar sahibi olmanız için dikkat etmeniz gereken bir diğer husus akort stebilizasyonudur. Eğer gitarınızın akordu gerektiği gibi tutmuyor, sürekli oynar durumdaysa bu bir problem olduğunun göstergesidir. Satın almadan önce bu durumu denemeniz gerekir. Bir gitarda akort önemli bir etmendir. Sesi bozuk olan bir gitarı çalmak çile gibi gelebilir. Gitarın perde durumu da çok önemlidir. Hele ki 2. el bir gitar alınıyorsa ne kadar aşınıp aşınmadığı kontrol edilmelidir.

Gitarda dikkat edilmesi gereken diğer önemli madde ise gitar sapıdır. Gitar sapı ve sap profili önemlidir. Kalınlığına ve perdelerin durumuna dikkat edilip alınması gerekir. Rahat edilecek bir sap profili olması kişiyi çalmaya ve öğrenmeye iten durumdur. Bütün bunlar göz önünde bulundurularak alınmış bir gitar, kaliteli ve uzun ömürlü bir gitar sahibi olduğunuzun göstergesidir.

Web sitemizde gitar çalmaya yeni başlayan amatör kullanıcılardan profesyonel müzisyenlere kadar geniş bir kitleye hitap eden gitar modelleri bulunmaktadır. Gitar fiyatları hakkında bilgi almak için gitar modellerimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir