Piyano Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Piyano nedir?

Piyano yapısı gereği vurmalı çalgılar arasında yer alan klasik ve caz müziğin vazgeçilmez enstrümanlarından birisidir. Bu yazımızda hem profesyonel orkestralar hem de amatör müzisyenler tarafından sıkça tercih ve merak edilen piyano hakkında bilgiler vereceğiz. Piyano hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin piyano nedir, piyano çeşitleri nelerdir, piyanonun tarihçesi nedir, piyano kim ve hangi ülke tarafından icat edilmiştir? gibi soruların cevaplarını bulabileceği yazımızda piyano hakkında en çok merak edilenlere cevaplar vereceğiz. Enstrümanlar hakkında bilgilendirici içerikler paylaştığımız blog sayfamızı ziyaret ederek diğer içeriklerimizi de okuyabilirsiniz.

Piyano nedir?

Piyano, klasik tanımı ile üzerinde tuşlar bulunan ve bu tuşlara bağlı çekiçlerin tellere vurması ile sesin ortaya çıkmasını sağlayan müzik aletidir. Piyano üzerinde siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı renkte tuş grubu bulunmaktadır. Piyanodaki beyaz tuşlar doğal sesleri, siyah tuşlar diyez ve bemol seslerini çıkarmakla görevlidir. Piyano üzerindeki tuşların farklılıkları bundan ibarettir. Standart bir piyano modelinde 52 beyaz tuş, 36 siyah tuş bulunmaktadır.

Piyanonun icadı ve tarihçesine bakacak olursak; ilk piyano 1711 yılında Bartolomeo Cristofori adında bir müzik aleti yapımcısı tarafından hafif ve kuvvetli sesleri bir arada çıkartabilen bir müzik aleti olarak tasarlanmıştır. Piyanonun mucidi bu müzik aletine İtalyanca’da hafif ve güçlü anlamını taşıyan “piano e forte” ismini vermiştir. İlerleyen yıllarda birçok ülkeden birçok müzik aleti yapımcısı piyanonun bugünkü halini kazanmasına etki ederek piyanonun gelişmesinde rol almıştır. Piyano Avrupa’da üretilen bir müzik aleti olması, klasik ve caz müziğe uygun melodilere sahip olmasından dolayı bu müzik çeşitlerinin vazgeçilmez enstrümanı olmayı başarmıştır.

Piyano çeşitleri nelerdir?

Piyanolar icat edildiği yıllardan bu yana birçok farklı modelde üretilmiş olup, teknolojinin gelişmesi ile birlikte akustik modeller yerine dijital modelleri de üretilmiştir. Piyano modelleri ilk olarak akustik piyano modelleri ve dijital piyano modelleri olarak ayrılabilir. Bu ana kategorilendirmenin sonrasında duvar piyano modelleri, kuyruklu piyano modelleri ve portatif piyano modelleri olarak sınıflandırılabilir.

Web sitemizde yeni başlayanlardan profesyonel müzisyenlere kadar her kesime hitap edebilecek piyano modelleri bulunmaktadır. Piyano fiyatları hakkında bilgi almak için piyano sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir