Gitar Nedir? Gitar Çeşitleri Nelerdir?

Gitar nedir?

Gitar nedir?

Gitar, telli çalgılar ailesine ait, pena veya parmakların tellere vurulması ile ses çıkartan, basit olarak gövde, sap ve bu bölümler üzerinde bulunan köprü, tel ve perdelerden oluşan bir müzik aletidir.

Gitarın tarihçesi nedir?

Geçmişi çok eskiye dayanan enstrümanlardan biri olan gitarın, Hitit ve Asur medeniyetlerinde bulunduğuna dair kabartmalar bulunmaktadır. Bu bilgiler ışığında, sanıldığının aksine gitarın icadı Avrupa değil Orta Doğu’da olmuştur. Gitarın Avrupa’ya gelişinin, Arapların Endülüs’ü (İspanya’yı) fethi olan 710 yılından sonra olduğu sanılmaktadır. Günümüzdeki klasik gitarlara benzeyen enstrümanların ise 1500’lü yıllarda geliştirildiği bilinmektedir.

Gitar çeşitleri nelerdir?

Birçok medeniyet tarafından kullanılmış olması ve tüm dünyada yaygın olması sebebiyle gitar, birçok müzik türünde kullanılmış ve her müziğin türüne göre çeşitli varyasyonlarına ihtiyaç duyulmuştur. Günümüzde gitarın, tüm dünyada kullanılan ve bilinen çeşitleri klasik, akustik, elektro ve bas gitardır. Bu türler dışında her ülkede kullanılan yerel gitar çeşitlerine rastlamak mümkündür. Aşağıda gitar çeşitleri hakkında bilgi verecek, aralarındaki farkları anlatacağız.

Klasik Gitar: Tüm gitar türlerinin kendisinden türediği klasik gitar, gövdesi üzerinde ses deliği bulunan, tellere vurulduğunda gövde içindeki havanın titremesi ve boşluktan sesin çıkması için tasarlanmış, sap üzerinde 3 kalın, 3 ince tel bulunan gitar türüdür. Genellikle parmakla çalınır.

Akustik Gitar: Klasik gitardan türetilmiş ilk model olan akustik gitar, çelik tellere sahip olması ile klasik gitarlardan ayrılmaktadır. Günümüzde yeni başlayanlar tarafından en çok tercih edilen gitar türüdür. Genellikle pena ile, tercihen parmak ile de çalınmaktadır.

Elektro Gitar: Klasik ve akustik gitar türünden ayrılan yönü, üzerindeki manyetik ile sesin bir amplifikatör yardımı ile yükseltilmesi ve hoparlörlerden verilebilmesidir. Elektro gitar, kalabalık mekânlarda yüksek sese erişmek ve temiz bir ses sağlamak için kullanılmaktadır. Ton ayarı için elektro gitara ekstra ekipmanlar eklenebilir.

Bas Gitar: Çalışma prensibi ve yapı olarak elektro gitar modellerine benzeyen bas gitar, bir oktav kalın sese sahip, tel yapısı olarakta dört, beş, altı, yedi, on iki gibi farklılık gösterebilen bir gitar çeşididir.

Web sitemizde yeni başlayanlardan profesyonel kullanıcılara kadar her kesime hitap eden gitar modelleri bulunmaktadır. Gitar fiyatları hakkında bilgi almak isteyen kullanıcılarımız gitar kategorimizi ziyaret edebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir